Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   piotruśpan   Darwin i orzechy włoskie
0

Darwin i orzechy włoskie

Niedaleko miejsca mojego zamieszkania jest park.Jego obrzeżem przebiega dosyć ruchliwa trasa. W drodze do pracy, zaobserwowałem gawrony, które w dosyć sprytny sposób radzą sobie ze znalezionymi orzechami włoskimi. Otóż ptaki podlatują z orzechem w dziobie nad jezdnię, a następnie upuszczają go z dużej wysokości. Jeśli orzech sam się rozpada, gawron natychmiast ląduje i go zjada. Jednak niektóre są twardsze i upadają na asfalt w całości. Gawron przysiada wtedy na pobliskiej gałęzi i cierpliwie czeka obserwując rozwój wypadków. Gdy tylko, któryś z samochodów przejedzie, rozłupując orzecha, ptak natychmiast zlatuje i wyjada smaczne wnętrze...

Niewiele osób wie, że jednym z najciekawszych pod względem ornitofauny miejsc w Polsce i Europie jest Dolina Baryczy. Ta niewielka rzeka, będąca dopływem Odry, posiada wyjątkowo niewielki spadek. Zostało to zauważone już wieki temu i wykorzystane do zbudowania największego kompleksu stawów rybnych. Stawy te, będące tworem rąk ludzkich, są miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków, zarówno tych pospolitych, jak i tych bardzo rzadkich.

Bocian biały, to pospolity ptak, będący pewnego rodzaju dumą naszego kraju. Otóż 1/3 europejskiej populacji tego ptaka, zamieszkuje właśnie Polskę!Każdy wie, że zakładając swoje gniazda, nie stronią one od siedzib ludzkich. Wykorzystują do tego celu kominy,słupy i inne elementy wybudowane przez człowieka. Bociany instynktownie wyczuwają, że są to miejsca stosunkowo bezpieczne, a w okolicy znajdują się rozległe łąki i pola, które są żerowiskiem tych ptaków. Dosyć często spotykam kilka bocianów w skupieniu "asystujących" maszynie rolniczej wykonującej prace polowe. Ptaki podążają za nią, zjadając co smaczniejsze kąski odkryte przez tą darmową "restaurację pod myszą i pasikonikiem".

Wielokrotnie obserwowałem rzadkie gatunki kaczek, jak zimą, przyłączały się do parkowych krzyżówek. Zachowanie takie, choć z punktu widzenia doboru diety niezbyt szczęśliwe, to jednak pozwala przetrwać ptakom najcięższy okres. W parku jest pod dostatkiem ludzi dokarmiających ptaki i zawsze znajdzie się coś dla tych "egzotycznych" gości.

Te i wiele innych przykładów, korzystania przez zwierzęta z "dobrodziejstwa" sąsiadowania z gatunkiem homo sapiens, pokazują , że wiele gatunków poprzez swoje przystosowanie do zmienających się warunków odnosi wymierne korzyści. Nie działa tutaj nic innego, jak wspaniała odkryta przez Darwina zasada doboru naturalnego. To dzięki niej jedne z gatunków odnoszą sukces i dominują na arenie dziejów Świata, a inne odchodzą w zapomnienie...Samo życie...

Ten wpis czytano 353 razy.